Misy kryształowe – dźwięk masujący ciało

Tajemnicze misy grające – kryształowe i tybetańskie – są dobrze znane na Zachodzie. Dźwiękowy masaż za ich pomocą wykonuje się we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w USA, Kanadzie, Australii, Meksyku, a w Austrii i Niemczech, skąd wywodzi się twórca metody uzdrawiania dźwiękiem, terapia ta refundowana jest nawet przez państwową służbę zdrowia.

Także w Polsce misy zyskują coraz większą popularność, a z ich uzdrawiających właściwości korzysta coraz więcej osób. Wielu terapeutów organizuje koncerty i sesje, które okazują się wyjątkowym, zupełnie nowym przeżyciem nie tylko dla ciała, ale również dla ducha uczestników. Czym są te niezwykłe instrumenty i jakie jest ich zastosowanie? Z czego wynikają ich właściwości? I kto po raz pierwszy użył wibracji mis w terapii rozmaitych schorzeń? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Dźwięk uniwersalnym narzędziem uzdrawiania

W terapii dźwiękiem (sonoterapii, muzykoterapii komórkowej) środkiem wykorzystywanym w procesie leczenia jest dźwięk. Metodę masażu dźwiękiem opracował w latach 70-tych XX wieku, we współpracy z lekarzami i psychologami, niemiecki fizyk Peter Hess. Jest ona efektem jego wieloletnich badań nad wpływem dźwięku na organizm człowieka. W swojej ojczyźnie założył Instytut, który zapewnia szkolenia z zastosowania dźwięku w m.in. medycynie czy psychoterapii, a także od wielu lat gromadzi dokumentację kliniczną i badawczą z tego zakresu, współpracuje z naukowcami i lekarzami, organizuje konferencje poświęcone oddziaływaniu dźwięku na ludzki organizm.

Technika Hessa ma oddziaływać zarówno na ciało, jak i umysł, nie tylko pobudzać tkanki i kości do regeneracji, ale także uśmierzać ból, likwidować nowotwory, przerywać procesy gnilne, poprawiać jakość snu, niwelować stres, a nawet upiększać poprzez aktywizację skóry i wzmocnienie działania zabiegów kosmetycznych. Zastosowanie wibracji dźwięku może być zatem wszechstronne i wielopoziomowe, dźwięk o odpowiedniej częstotliwości może wywołać głębokie zmiany u człowieka na poziomie fizycznym, emocjonalnym oraz duchowym. Dźwiękoterapia jest zatem techniką holistyczną – oddziałuje na człowieka w sposób kompleksowy, a przy tym łagodny i bezpieczny.

Badania naukowe wykazują, że dźwięk może powodować zmiany w układach odpornościowych, endokrynologicznych i neuropeptydowych. Każdy atom, cząsteczka, komórka, gruczoł i organ ludzkiego ciała pochłania i emituje dźwięk. Całe ciało, jak również nasze fale mózgowe w stanie odprężenia wibrują w częstotliwości podstawowej około 8 cykli na sekundę, dostosowując nas do pola elektromagnetycznego Ziemi.

Jak to działa?

Gdy organ lub część ciała są zdrowe, wytwarzają naturalną częstotliwość w harmonii z resztą ciała. Kiedy wibracje części ciała są nieharmonijne, mamy wówczas chorobę. W czasie choroby w dotkniętych nią organach ustala się inny wzorzec dźwięku. Gdy uzdrawiający dźwięk zostaje skierowany w obszar objęty dysfunkcją, poprawne wzorce harmoniczne są odbudowywane.

Istnieje wiele metod uzdrawiania dźwiękiem. Mantry i śpiewy są znane i używane od tysięcy lat. Wiele instrumentów akustycznych jest wykorzystywanych na różne sposoby, aby wywołać zmianę w organizmie. Ludzki głos jest prawdopodobnie najpotężniejszym instrumentem muzycznym.

Uzdrawianie za pomocą dźwięku można wyśledzić w wielu starożytnych cywilizacjach takich obszarów jak Indie, Afryka, Europa i Bliski Wschód. Każda kultura miała swoje unikalne podejście do tego tematu, specyficzne dla regionu i przekonań.

Dzwony, miski, gongi, bębny i tonacje, śpiewy czy powtarzające się dźwięki to tylko niektóre z wielu narzędzi, które mogły być używane do leczenia.

Wszystko w naszym Wszechświecie składa się z wibracji. Starożytne religie i współczesne nauki zgadzają się co do tego, że nasza Rzeczywistość jest oceanem żywej energii i że cała materia (włączając w to ludzi i inne istoty) jest po prostu falą energii, która skrystalizowała się w formę. Ta pierwsza energia życia jest nazywana różnie w różnych kulturach – OM, Prana, Chi, Ki, Mana, Baraka, Duch, Źródło.

Kryształowe misy współpracują bezpośrednio z tą uniwersalną energią i wprowadzają ją do organizmu w celu ożywienia i zharmonizowania całej naszej istoty. Poprzez ten przepływ energii mogą pomóc nam odnowić nasze powiązanie ze Źródłem i umożliwić dostęp do nieograniczonej energii leczniczej, którą mamy wewnątrz.

Uważa się, że dźwięk mis sprzyja nie tylko relaksowi, ale również doznaniom mistycznym, wizjom, podróżom szamańskim i medytacji.

Moc kryształów

Kwarc jest najczęściej występującym  minerałem w skorupie ziemskiej. Jest składnikiem wielu skał magmowych przesyconych krzemionką, osadowych i metamorficznych.  Często występuje w formie żył kwarcowych (kwarc mleczny). Kwarc to właściwie dwa minerały: niskotemperaturowy, istniejący poniżej 573 oC (pod normalnym ciśnieniem), i wysokotemperaturowy – powyżej tej temperatury.

Kwarc powstaje w przyrodzie w bardzo różnorodnych warunkach. Odmiana wysokotemperaturowa powstaje w magmie i lawie w czasie przeobrażeń (metamorfizmu) skał na dużych głębokościach. Odmiana niskotemperaturowa tworzy się w czasie płytszego metamorfizmu, z gorących wód oraz na powierzchni Ziemi.

Kryształy natomiast  są w zasadzie „skamieniałą wodą”, tworzoną w pewnych warunkach ciśnienia, temperatury i energii. Piaskowiec w połączeniu z wodą staje się kwarcowym kryształem. Kryształy kwarcowe mają wiele ciekawych właściwości fizycznych. Wzmacniają, przekształcają, magazynują, skupiają i przenoszą energię. Widzimy przejawy tych właściwości w działaniu mikrofonów, sprzętu radiowego i telewizyjnego, zegarków, narzędzi laserowych i komputerów, żeby wymienić tylko kilka.

Nasze ciała też mają strukturę krystaliczną. Podczas pracy z kryształami mogą wystąpić znaczące efekty w narządach, tkankach i komórkach, a także układzie krążenia, układzie hormonalnym i metabolizmie.

Myśli są formami energetycznymi. Kiedy energia myśli współdziała z kryształem, zmienia się w bardziej harmonijne formy. Tak więc moc pozytywnego zamiaru lub afirmacji w połączeniu z kryształami może przynieść niezwykłe rezultaty.

Właściwości i zastosowanie mis kryształowych

Kryształowe misy wykonane są w 99,992% z czystego kruszonego kwarcu. Są dostępne w postaci przezroczystej lub matowej, w różnych rozmiarach – od 6 do 24 cali. Misy emitują silny, czysty dźwięk, który przenika cały organizm. Większe misy mają znacznie większy pogłos i dłuższy ton, po prostu z powodu swojej wielkości i ilości kryształu. Czyste misy, nieco droższe, są łatwiej dostępne w mniejszych rozmiarach.

Rozmiar misy nie musi koniecznie określać jej tonu, chociaż większe misy mają niższe oktawy i tony. Każda misa jest testowana w technologii cyfrowej, aby zidentyfikować dźwięk. Tony C, D, E, F, G, A, B korespondują z centrami energetycznymi (czakrami).

Terapia misami kryształowymi pomaga zrównoważyć system czakr i ponownie pobudzić pole auryczne. Uzdrawianie jest więc możliwe na wszystkich poziomach. Każda osoba jest wyjątkowa pod względem tego, które centra energetyczne wymagają zrównoważenia (poza tym zmienia się to w czasie), więc za każdym razem odczucia w trakcie terapii mogą być inne. Praktycy uzdrawiania stwierdzili, że sesje z klientami są znacznie skuteczniejsze z dodatkiem dźwięku mis. Dzięki nim klienci natychmiast przechodzą w stan pełnej akceptacji i relaksu. Pozwala to lekarzowi na głębsze i łatwiejsze dotarcie do źródeł problemu.

Śpiewające misy nadają się wspaniale do użytku osobistego. Są wykorzystywane jako narzędzia w terapii uzupełniającej, holistycznym uzdrawianiu i medycynie alternatywnej przez wielu masażystów, akupunkturystów, uzdrowicieli, doradców wszystkich typów, lekarzy holistycznych i kręgarzy. Kryształowe misy kwarcowe są używane w terapii dźwiękowej, muzycznej, medytacji grupowej i warsztatowej. Kryształowe i tybetańskie misy nawet docierają do takich tradycyjnych instytucji jak kościoły. Wprowadzają równowagę i harmonię do każdego miejsca, w którym są używane.

Ascella


Bibliografia:
Tu
Tu
Tu